MSForum.dk
Velkommen, Gæst. Venligst log på eller registrer.
23 Maj 2012, 03:30:40

Log på med brugernavn, kodeord og sessionslængde
Søg:     Advanceret søgning
      Velkommen til MSForum.dk !!

MSForum er det helt rette sted at finde yderligere oplysninger om CCSVI og sklerose. Spred budskabet om CCSVI til andre i kender med MS !

Vær opmærksom på at Liberation-proceduren ikke generelt kan kaldes helbredende. Mange får gavn af proceduren, nogle føler sig helbredt, mens enkelte ikke får det bedre. Se statistikken her på MSForum, eller se http://www.ccsvi-tracking.com.

Dette er et fuldstændigt uafhængigt forum, beregnet til at diskutere emner som er relateret til Multipel Sclerose (MS).
Specielt interesserer vi os for ny forskning, som fx indenfor CCSVI.

Vi er IKKE læger her på www.msforum.dk.

Til alle jer mange hundrede gæster vi har hver uge: er I ikke søde at registrere jer, og præsentere jer - på den måde kan vi se hvor mange som virkelig er interesseret i det vi snakker om. Tak.

Har du problemer med at logge på/registrere dig på MSForum, så skriv til msforum.dk abemås (@) mail.dk
11.776 Beskeder i 597 Emner af 580 Medlemmer
Seneste medlem: helle23
* Hjem Hjælp Søg Log på Registrérchat Log af
+  MSForum.dk
|-+  Emner
| |-+  CCSVI - Chronic Cerebrospinal Venous Insufficiency
| | |-+  Kontakt til medierne
« forrige næste »
Sider: 1 ... 10 11 [12] Gå ned Udskriv
Forfatter Emne: Kontakt til medierne  (Læst 11784 gange)
Skipper
Full Member
***
Offline Offline

Beskeder: 131


Skipper og kone


Vis profil WWW
« Svar #165 Dato: 06 Marts 2011, 15:04:12 »

Meddelelse til Ritzau. Vi nærmer os et-års dagen for Lisbeths operation den 9. marts sidste år. Hun var den første, og derfor har vi sendt nedensåtende. Der er megen fokus på økonomi og sundhedssektor i denne tid - derfor er indholdet fokuseret på dette emne. Nu får vi se, om det afstedkommer nogle reaktioner i pressen:

6. marts 2011
Pressemeddelelse.
1-års dagen for første danske CCSVI scleroseoperation afleder konkret forslag til  den aktuelle sparefokus inden for sundhedssektoren:

Besparelse på 750 millioner kr. om året er mulig, alene på sclerosepatienter, om neurologerne blot ville samarbejde!

Mange sclerosepatienter ønsker neurologerne hen, hvor peberet gror, fordi de på 2. år blokerer for patienternes chance for et bedre liv med CCSVI.  Scannerne hertil står i Danmark. Operationsudstyr til ballonoperation og nødvending know-how ligeså. Der er mange millioner at spare, og det ville resultere i langt GLADERE patienter!
Danske neurologer vil ikke anerkende behandlingen, fordi ”der ikke foreligger valide blindtests, der kan dokumentere effekten”.  Dette har dog ikke forhindret, at ca. 200 danske sclerosepatienter siden 9. marts sidste år hver har betalt ca. 50.000 kr. - i alt 10 mio. – til den ny behandling af deres egne beskattede kroner – betalt til udenlandske læger.

Et mærkbart økonomisk bidrag til sundhedssektoren.
Der er ca. 10.000 scleroseramte i Danmark, hvor hovedparten gerne ville have en CCSVI behandling, såfremt danske neurologer i det mindste ville samarbejde konstruktivt om den nye metode. Af disse vil skønsmæssigt være ca. 50% af de scleroseramte - 5.000 mennesker - kunne forvente en mærkbar bedring. En del af disse vil blive selvhjulpne, og derigennem spare meget store samfundsomkostninger i form af mindre pleje og medicin samt afkastet skat fra en genoptaget arbejdsindsats. De foreløbige resultater viser stor variation, fra næsten fuldstændig raskmelding til ingen virkning.

En CCSVI behandling er ambulant, billig og kræver kun lidt pleje efter indgrebet.
Den foretages for tiden i stigende omfang på nye, patientfinansierede hospitaler bl.a. i Indien, Polen, Bulgarien, Mexico og Tyskland. Der mangler konkrete tal fra resultaterne efter det første år med denne operationstype, men en gennemlæsning af de mange rapporter fra CCSVI behandlede giver den nævnte forventning til, at omkring halvdelen af patienterne vil få det mærkbart bedre. I sammenligning med en støt voksende, dyrere medicinsk behandling, vil samfundet spare samfundet for store beløb, fordi så mange vil blive selvhjulpne. Dette står dog i stærk kontrast til neurologernes negative vurdering, hvor man henviser til ”placeboeffekter”, hvilket bestemt ikke er på linie med det, som CCSVI behandlede patienter generelt oplever. En række opererede patienters samlede resultater kan ses på http://www.ccsvi-tracking.com.

Et simpelt regnestykke påviser gode muligheder for at spare 750 millioner

En økonomisk trængt sundhedssektor er (desværre) en faktor i vor dagligdag. Om det er den ene eller den anden begrundelse, som medfører forbedringerne ved et CCSVI indgreb, burde være irrelevant, når man sammenligner sundhedssektorens chancer for besparelser med den nye metode, der kan fremvise talrige eksempler på medicinfri patienter som følge af operationen. De nye medicinske behandlingsmetoder, der i bedste fald kun lindrer og forhaler sygdommen, koster alene til medicin gennemsnitligt ca. 150.000 kr. pr. patient årligt. Hertil kommer udgifter til udstyr, lokaler og personale, som er nødvendig for at patienterne kan indtage medicinen.
Dette er selvsagt en kolossal belastning for budgetterne. Ganger man antal medicinerede patienter med disse tal, bliver beløbet astronomisk i forhold til den foreslåede CCSVI procedure.
Hvis man ganger 5.000 patienter (de, vi skønner har en mulighed for en markant bedring, og som IKKE skal have medicin efter et CCSVI indgreb), sparer derved samfundet for 150.000 gns behandlingskroner – om året. Jo, regnemaskinen viser 750 årlige millioner kroner!
Det er i sig selv uværdigt at sammenligne helbredsmæssige forbedringer med økonomi. Man bør i stedet tænke på den store menneskelige gevinst, der opnås. Med adresse til vrangvillige neurologers værgren ved at bruge den nye CCSVI metode er det vel rimeligt at spørge, hvad de, eller medicinalbranchen,  vil sætte i stedet – med samme resultat som udsigt…

Om CCSVI behandlingen.
Behandling er opdelt i to: 1. Scanning og 2. ballonoperation. Indsnævringerne findes ved en scanning, hvor venerne (Jugularis eller Azygos), som fører blodet fra hjernen og rygrad tilbage til hjertet, i nogle tilfælde er indsnævrede, eller helt stoppede. Metoden kaldes for CCSVI (Chronical Cerebral Spinal Venous Insufficiency). En almindelig ballonoperation åbner for den/de indsnævrede vener – og virkningen indtræffer ofte øjeblikkeligt. Nogle patienter oplever en kraftig susen i hovedet. Nogle rapporterer, at en følelsesløs hånd pludselig bliver levende og varm, at en hovedpine forsvinder, eller en hjernetåge,  blære- og/eller  tarmfunktion atter kan kontrolleres. Ofte forsvinder svimmelheden sammen med balancebesvær. Andre oplever at ledsmerterne er borte, tilligemed den udmarvende træthed.
Nogle få oplever det hele, hvilket var tilfældet for Lisbeth Andersen-Farmer den  9. Marts 2010.

 
Tillægsberetning.
Blev problemerne kvit for et år siden.
Den 9. marts er der gået et år efter at første dansker blev opereret for multipel sclerose i Frankfurt. Siden har hun kunnet leve sit liv som før sygdommen. Ingen medicin, ingen pleje, og i tilgift en aktiv hverdag!
En overstrømmende glæde fulgte efter operationen – over, at der virkelig var sket radikale forbedringer i Lisbeth Andersen-Farmers tilstand. Denne enkle teknik - ved blot at udvide vener i hjerneregionen med en simpel ballonoperation - troede hun nu ville kunne give håb til de mere end 10.000 danske med sclerose. Dette var en sensation blandt de scleroseramte, der selvsagt alle kun har eet mål: At få deres førlighed tilbage og magt over egne bevægelser og liv.

Et fuldt år er gået siden indgrebet den 9. Marts 2010.
Ingen dansker havde prøvet dette før, så satsningen fra Lisbeths side var total. Hun var den første dansker, der fik et CCSVI indgreb. Hun frygtede i ugerne efter, at den udvidede vene atter ville indsnævre sig, men venen holder stadig, nu efter et år. Og svimmelheden, smerterne, energien, bevægelsen – alt sammen er i dag stadig lige så fint, eller bedre, end da Lisbeth rejste sig fra operationsbordet, og  gik ud af Wolfgang Goethes Universitetshospital, hos professor J. Vogl i Frankfurt. Følelsen af at kunne vende sig i døren og kigge bagud, blot få timer efter indgrebet, og nikke farvel til en lang periode med nederlag på nederlag. Dette glemmer hun aldrig. Sygdommen havde tvunget parret til at sælge deres livsværk med tab. De havde satset deres sidste likvide midler på en operation, ingen herhjemme havde prøvet før – og vundet.

Danske neurologer gjorde – og gør - intet.
CCSVI blev udviklet af en italiensk karkirurg, professor dr. med. Paolo Zamboni, hvis hustru har sclerose. Desværre blev der faglig misundelse indblandet, idet sclerose hører under neurologers fagområde, hvilket har medført, at de kræver ”valide blindtests som bevisførelse for metoden”.  At cirka halvdelen af de behandlede hjælpes mærkbart, anses ikke som gyldigt bevis, og neurologerne henviser til en mulig ”placebo effekt”. Fordi lægerne ikke anerkender behandlingen, foretages hverken scanning eller indgreb ikke i Danmark. Og en dansk læge kan ikke henvise en patient til operation i udlandet, fordi Sundhedsstyrelsen, hvis mening styres af neurologerne, ikke anerkender den. Derved kan Sygesikringen ikke hjælpe, ligesom ”danmark” afviser at dække sine medlemmer. En svag gruppe syge er derfor henvist til at bruge egne, beskattede midler, uden mulighed for at blive forsikrede.

Imponerende forskningsfiasko.
I året, der er gået siden Lisbeths operation, er ca. 200 danske scleroseramte taget afsted – og hver betalt gns. 50.000 danskbeskattede kroner af egen lomme i andre lande. Disse 10 millioner kroner svarer omtrentligt til det beløb, som Scleroseforeningen uddeler til forskerne herhjemme hvert år!
Man har forsket i sclerose i 60 år nu. Resultatet er en imponerende fiasko – der er stadig ikke fundet nogen medicinsk helbredelse for sclerose.

Bilag 2. Supplement.
Vi forhørte ultimo februar om seneste nyt fra professor Vogl, som vi har en løbende kommunikation med i f.m. hjælp til scleroseramte, der ønsker at rejse til Frankfurt:
Dear professor.
Off course we will celebrate, that Lisbeth is still feeling fine after one
full year since her intervention. Being the first Dane ever to cross this 12
months border, we plan to tell the press how she is. Do you by any means
have some comments on how the procedure is progressing as to statistic
results? We feel as if the progress within the Danish medical world is somewhat in a deadlock. From the many people, whom we have guided towards Frankfurt, we learn, that quite many experience good results. This is however only "words
of mouth". I hope you will add some comments as so many people really fancy
your efforts.
Yours
Lisbeth and Leif Andersen-Farmer

Dear Lisbeth and Leif Andersen-Farmer.
Thanks - great to hear from you.
We are still very proud of the results, and especially with Danish
patients we have a high rate of response.
Still it is an experimental topic and we are looking urgently for
sponsors to support us for doing a randomized study.
Thanks for taking care and advising so many CCSVI patients.
Yours
Thomas J Vogl


Logget

Skipper. Gift med Lisbeth, der er RRMS patient og liberated 9. marts 2010 hos professor T. Vogl som første dansker nogensinde. Efter to år still going strong uden bivirkninger. Se evt. hendes blog på: http://web.mac.com/leif_kat/www.andersen-farmer.dk/Intro.html
Nina Ansbjørn
Full Member
***
Offline Offline

Køn: Hun
Beskeder: 217



Vis profil
« Svar #166 Dato: 06 Marts 2011, 15:35:54 »

Bravo Skipper - det er super godt skrevet!

Håber det giver positiv respons og flytter nogle holdninger.

Kh Nina
Logget

CCSVI procedure 11/11-10 i Indien ~ follow up rejse i august 2011 ~ dokumenteret mindre formindskelse af plakpletter og er fuldstændig symptomfri Smiley
sheri
Full Member
***
Offline Offline

Køn: Hun
Beskeder: 104



Vis profil
« Svar #167 Dato: 06 Marts 2011, 16:37:38 »


Tusind tak Skipper for en rigtigt god artikel!

Håber nogle neurologer vil læse den Smiley

KH  Sheri
Logget

40 år, Diagnose 1996, attakvis ms. kan gå uden hjælp 300m. Blæreproblemer og træthed er min største problem med MS..Skal til Amed den 9. dec.
BR
Full Member
***
Offline Offline

Køn: Han
Beskeder: 109



Vis profil
« Svar #168 Dato: 06 Marts 2011, 18:38:58 »

Hej Skipper og konen

Jeg er med på holdet her - godt skrevet. Tak fordi du/I gider og blive ved med at råbe op.

Hilsen Brian 
Logget

diagnose november 2003 - EDSS ½ og selvbedømt - har aldrig taget medicin - liberated i Indien november 2010
hag
Administrator
Hero Member
*****
Offline Offline

Køn: Han
Beskeder: 834



Vis profil
« Svar #169 Dato: 06 Marts 2011, 18:50:01 »

Hej Skipper - rigtigt fint brev. Hvilke aviser har I sendt det til? Bliver spændende om nogen trykker det  Smiley

Christian
Logget

41 år, attakvis Sklerose, diagnose juni 2009. EDSS 0 efter liberation hos Ameds i Polen.
helleho
Sr. Member
****
Offline Offline

Køn: Hun
Beskeder: 256


Lærer nyt hver eneste dag


Vis profil
« Svar #170 Dato: 07 Marts 2011, 11:51:07 »

Hej Skipper!

Flot og velskrevet artikel  Blink håber vi får lov til at se den i dagspressen. vh Helle
Logget

MSRR - egenvurderet EDSS 4,5
kenneth
Full Member
***
Offline Offline

Køn: Han
Beskeder: 114

SPMS i de sidste 4 år. Diagn. 1998 med DS


Vis profil WWW
« Svar #171 Dato: 07 Marts 2011, 15:13:20 »

Hej alle

Der var for nogle dage/en uge siden et link til en artikel om at Bertel Harder var stillet nogle spørgsmål om CCSVI af en anden politiker- jeg mangler det link til en int. journalist, så vil I venligst skrive det til mig?

Jeg har forgæves ledt efter det her på forum.

På forhånd tak for hjælpen

Mvh
Kenneth
Logget
Tut
Full Member
***
Offline Offline

Beskeder: 148


..og så siger man, at jeg har pip i kasketten !


Vis profil
« Svar #172 Dato: 07 Marts 2011, 16:12:14 »

Hej Kenneth.

Farmor lagde et word dokument under 'Nyheder'.
S-foreningen har link til Julie Skovby's spørgsmål til Bertel Haarder her:

http://www.scleroseforeningen.dk/da/Service/2011/Nye-ccsvi-spoergsmaal-til-haarder.aspx

Spørgsmålets ordlyd:
Vil ministeren oplyse følgende om behandling mod CCSVI (Chronic Cerebrospinal Venous Insufficiency), den såkaldte CCSVI-operation:
- Hvor mange danske scleroseramte patienter har siden 2009 fået foretaget CCSVI-operationen i udlandet?
- Hvilke lande udfører eller har udført CCSVI-operationen?
- Hvilke erfaringer har de lande, som enten udfører eller har udført CCSVI-operationen i forhold til en dokumenteret effekt for scleroseramte patienter?

Spørgsmålets ordlyd:
Ministeren bedes oplyse, om der foreligger internationale evidensbaserede undersøgelser af CCSVI-operationens virkning for scleroseramte patienter og i så fald hvilke?

Spørgsmålets ordlyd:
Vil ministeren åbne op for eksperimentel behandling af sclerosepatienter med CCSVI-operationen i Danmark, såfremt danske læger måtte ønske at udføre behandlingen?

Spørger: Julie Skovsby (S)


Mvh. Tut
Logget

39 år. MS i 12 år. SPMS de seneste 5-6 år. EDSS 6,5. Er frivilligt stoppet halvvejs i Novantrone-forløb. Liberated hos AMEDS i December 2010.
kenneth
Full Member
***
Offline Offline

Køn: Han
Beskeder: 114

SPMS i de sidste 4 år. Diagn. 1998 med DS


Vis profil WWW
« Svar #173 Dato: 07 Marts 2011, 19:45:16 »

Tak for hjælpen - det er fluks sendt videre til pågældende journalist :-)
Logget
Bjarne Fonnesbech
Sr. Member
****
Offline Offline

Køn: Han
Beskeder: 320



Vis profil
« Svar #174 Dato: 08 Marts 2011, 15:47:03 »

Hej,

Først og fremmest er "waaauwww" til Skipper for et godt indlæg  Smiley. Det er hvad vi alle føler og tænker ! Håber, at nogle af nyhedsmedierne bringer det.

Dernæst, så er det positivt at en politiker (Julie Skovby fra Socialdemokraterne) vil spørge Sundshedsministeren; Bertel Haarder (V) om nogle forhold ang. ccsvi.

På forhånd kan man dog frygte, at det bliver lidt en omgang "sludder for en sladder" - som Skipper er inde på, nemlig at politikerne holder sig til neurologerne og deres udtalelser.

Dog, det kan kun gå fremad - lad os håbe, at flere politikere bliver gjort opmærksomme på ccsvi-problematikken.

Hilsen Bjarne
Logget

ms-diagnose i 2002. Liberated 13.1.2011 i Indien. F/U i Indien d. 11.9.11.
Ann
Sr. Member
****
Offline Offline

Køn: Hun
Beskeder: 326


;-)


Vis profil
« Svar #175 Dato: 09 Marts 2011, 14:55:28 »

En superfed video som gør opmærksom på MS  Smiley

http://www.youtube.com/watch?v=pXWihqmEjO0
Logget

Diagnostiseret i med RRMS i 2001..efter en 7 år lang kamp.
Får Tysabri siden '07..ingen attakker siden.
Bivirkninger af al medicin UNDTAGET Tysabri :-) CCSVI indgreb d. 15/3 2011 Ameds, polen..og får stadig Tysabri.

EDSS 6..gangdistance er steget fra 10 meter til 100 meter :-D
Hanne
Newbie
*
Offline Offline

Køn: Hun
Beskeder: 13


Peter og jeg


Vis profil
« Svar #176 Dato: 23 Marts 2011, 22:35:23 »

Hej

Her er opfølgningen fra Midtjyllands Avis angående vores tur til Indien, for at Peter kunne blive CCSVI-behandlet.
Desværre er der under billedet af Lis og dr. Gupta skrevet, at Lis er blevet behandlet. Det er ikke korrekt. Hun er blevet undersøgt, men da man ikke kunne finde nogle forsnævringer, har man ikke kunnet give hende CCSVI-behandlingen.

Hilsen Hanne
Logget

Yndlingskone til Peter med sclerose siden 2007. Attakvis. I fuld vigør og på 2 ben. Problemer med at fokusere og summen i benene. Rebif 22 fri siden november 2010. CCSVI-behandlet i Indien i februar 2011.
Bjarne Fonnesbech
Sr. Member
****
Offline Offline

Køn: Han
Beskeder: 320



Vis profil
« Svar #177 Dato: 29 Marts 2011, 16:51:02 »

Hej Hanne og Peter

God artikel  Smiley

Håber også Peters MS er stoppet !

Hilsen
Bjarne
Logget

ms-diagnose i 2002. Liberated 13.1.2011 i Indien. F/U i Indien d. 11.9.11.
Hanne
Newbie
*
Offline Offline

Køn: Hun
Beskeder: 13


Peter og jeg


Vis profil
« Svar #178 Dato: 11 April 2011, 19:09:34 »

Hej

Nu har Århus Stiftstidende også lavet en artikel om CCSVI.

Hilsen Hanne
Logget

Yndlingskone til Peter med sclerose siden 2007. Attakvis. I fuld vigør og på 2 ben. Problemer med at fokusere og summen i benene. Rebif 22 fri siden november 2010. CCSVI-behandlet i Indien i februar 2011.
Sider: 1 ... 10 11 [12] Gå op Udskriv 
« forrige næste »
Gå til:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Siden oprettett på 0.204 sekunder med 16 forespørgelser.