MSForum.dk
Velkommen, Gæst. Venligst log på eller registrer.
24 Maj 2012, 14:03:48

Log på med brugernavn, kodeord og sessionslængde
Søg:     Advanceret søgning
      Velkommen til MSForum.dk !!

MSForum er det helt rette sted at finde yderligere oplysninger om CCSVI og sklerose. Spred budskabet om CCSVI til andre i kender med MS !

Vær opmærksom på at Liberation-proceduren ikke generelt kan kaldes helbredende. Mange får gavn af proceduren, nogle føler sig helbredt, mens enkelte ikke får det bedre. Se statistikken her på MSForum, eller se http://www.ccsvi-tracking.com.

Dette er et fuldstændigt uafhængigt forum, beregnet til at diskutere emner som er relateret til Multipel Sclerose (MS).
Specielt interesserer vi os for ny forskning, som fx indenfor CCSVI.

Vi er IKKE læger her på www.msforum.dk.

Til alle jer mange hundrede gæster vi har hver uge: er I ikke søde at registrere jer, og præsentere jer - på den måde kan vi se hvor mange som virkelig er interesseret i det vi snakker om. Tak.

Har du problemer med at logge på/registrere dig på MSForum, så skriv til msforum.dk abemås (@) mail.dk
11.782 Beskeder i 597 Emner af 580 Medlemmer
Seneste medlem: helle23
* Hjem Hjælp Søg Log på Registrérchat Log af
+  MSForum.dk
|-+  Emner
| |-+  CCSVI - Chronic Cerebrospinal Venous Insufficiency
| | |-+  Ny bog skrevet af Birgitta Brunes.
« forrige næste »
Sider: [1] Gå ned Udskriv
Forfatter Emne: Ny bog skrevet af Birgitta Brunes.  (Læst 947 gange)
Vibeke
Full Member
***
Offline Offline

Beskeder: 102


Vis profil
« Dato: 02 Juni 2011, 09:32:46 »

Hej alle
Jeg ved ikke, om det er skrevet før- men ellers nu. Birgitta Brunes og hendes mand har sammen skrevet en bog udkommet i Danmark 2011.
Den hedder slørede signaler.
Citat"En bog om multipel sclerose kronisk træthed og signalstoffer" .
Den udkom i Sverige i 2009 og derfor (tror jeg) er ccsvi ikke nævnt, men det er bestemt en spændende og lærerig bog.
Hilsen Vibeke
Logget

SPMS, diagnostiseret 2004, selvbedømt EDSS 5,5 , liberated 12 august 2010, godt resultat
bitte Mormor
Full Member
***
Offline Offline

Køn: Hun
Beskeder: 187



Vis profil WWW
« Svar #1 Dato: 02 Juni 2011, 22:15:59 »

Ja, det er godt, der er nogen der tør se anderledes på sclerose, og vise, at sygdommen kan holdes på afstand, og så endda en læge.
Jeg mener at huske, at der er nogen herinde, der har været på kursus hos hende i Sverige.
Fandt lige den danske udgave fra 2011, som du nævnte, Vibeke
http://www.borgen.dk/product.asp?product=3521
« Sidste ændring: 02 Juni 2011, 22:18:02 af bitte Mormor » Logget

61 år, SPMS 2003, selvhjulpen på 'helsekost',  CCSVI-Indien hold 7a, 16. aug. 2011
Lad os finde 'det stakkels bæst', og lodse det ud.
danfin
Sr. Member
****
Offline Offline

Køn: Han
Beskeder: 305


Vis profil
« Svar #2 Dato: 07 Juni 2011, 18:18:47 »

Jeg har tre gange været i Sverige hos Brunes (midt-sidst i 90'erne). Har lige læst deres nye bog, som er meget instruktiv og kan anbefales. Ligesom mht. CCSVI (som ikke nævnes i bogen) er der angiveligt en mindre del (25-30%) af BB's gennem årene ca. 1000 patienter, som hendes metode if. BB af ukendte grunde ikke virker på (bl.a. undertegnede, som heller ikke har haft glæde af CCSVI)  Sørgelig

Bernt
Logget

MS siden 1991; SPMS siden ca. 2007. Aldrig taget neurologordineret medicin. EDSS ca. 4
Sider: [1] Gå op Udskriv 
« forrige næste »
Gå til:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Siden oprettett på 0.068 sekunder med 16 forespørgelser.