MSForum.dk
Velkommen, Gæst. Venligst log på eller registrer.
24 Maj 2012, 14:38:21

Log på med brugernavn, kodeord og sessionslængde
Søg:     Advanceret søgning
      Velkommen til MSForum.dk !!

MSForum er det helt rette sted at finde yderligere oplysninger om CCSVI og sklerose. Spred budskabet om CCSVI til andre i kender med MS !

Vær opmærksom på at Liberation-proceduren ikke generelt kan kaldes helbredende. Mange får gavn af proceduren, nogle føler sig helbredt, mens enkelte ikke får det bedre. Se statistikken her på MSForum, eller se http://www.ccsvi-tracking.com.

Dette er et fuldstændigt uafhængigt forum, beregnet til at diskutere emner som er relateret til Multipel Sclerose (MS).
Specielt interesserer vi os for ny forskning, som fx indenfor CCSVI.

Vi er IKKE læger her på www.msforum.dk.

Til alle jer mange hundrede gæster vi har hver uge: er I ikke søde at registrere jer, og præsentere jer - på den måde kan vi se hvor mange som virkelig er interesseret i det vi snakker om. Tak.

Har du problemer med at logge på/registrere dig på MSForum, så skriv til msforum.dk abemås (@) mail.dk
11.782 Beskeder i 597 Emner af 580 Medlemmer
Seneste medlem: helle23
* Hjem Hjælp Søg Log på Registrérchat Log af
+  MSForum.dk
|-+  Emner
| |-+  Diæt, motion, kosttilskud mv.
| | |-+  ”Serum Ferritin Test”
« forrige næste »
Sider: [1] Gå ned Udskriv
Forfatter Emne: ”Serum Ferritin Test”  (Læst 1020 gange)
maja
Jr. Member
**
Offline Offline

Køn: Hun
Beskeder: 56


Vis profil
« Dato: 31 Juli 2011, 22:14:21 »

Hey,

Er der nogen herinde der har fået taget en serum ferritin test, som måler blodets jernindhold?
 
Jeg vil også gerne begynde at tage Amitriptylin, det samme som Saroten/Retard   - som  virker ved at øge mængden af signalstofferne : Noradrenalin og Serotonin. Er der nogen her der har erfaring med det?

(www.dmsg – multiple sklerose news:  ms-forschung – mangel an noradrenalin ursache )

kh Maja
Logget
Lisa.T
Global Moderator
Hero Member
*****
Offline Offline

Køn: Hun
Beskeder: 1.566



Vis profil
« Svar #1 Dato: 01 August 2011, 08:25:40 »

Maja, dit link virker ikke, du har glemt efternavnet .de. Men her det:

http://www.dmsg.de/multiple-sklerose-news/index.php?w3pid=news&kategorie=aktuelles&kategorie2=uebersicht

Jeg læste noget af det igennem, det er ikke en side jeg kender, men der var da meget spændende. Bl.a. advarer læger mod behandling med ormeæg. En anden ting, der står, er, at klinikken  Xcell, der har laver stamcellebehandlinger, er lukket. Deres behandling  virkede ikke.

Jeg ser siden igennem igen, der var mange ting, og meget så spændende ud, men det vil tage lidt tid at gå det igennem.
Logget

SPMS'er, dx 1997, kørestolsfræser. Har aldrig fået medicin. Selvbedømt EDSS 7. Liberated i Indien d. 8.11.2010 - små bitte forbedringer.
Siden 1.1.2012 på TW's diæt - 100%.
maja
Jr. Member
**
Offline Offline

Køn: Hun
Beskeder: 56


Vis profil
« Svar #2 Dato: 04 August 2011, 12:09:03 »

Hej Lisa,

Tak for rettelsen  Smiley

Logget
Sider: [1] Gå op Udskriv 
« forrige næste »
Gå til:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Siden oprettett på 0.08 sekunder med 16 forespørgelser.